Show

Showtanssi on tanssilaji, jossa yhdistyvät eri tanssilajien tekniikat. Showtanssi hyödyntää muun muassa klassisen baletin, jazz- ja nykytanssin sekä katutanssilajien tekniikoita hyödykseen - laji vaatiikin siis tanssijalta monipuolista kehollista osaamista. Showtanssi on esitettäväksi tarkoitettu tanssilaji. Showtanssi hyödyntää usein näyttäviä elementtejä, kuten suuria hyppyjä tai korkeita jalkoja, koreografioissaan. Koreografioissa tutkitaan usein jotakin tiettyä teemaa liikkeellisesti ja ilmaisullisesti. Showtanssin koreografiat ovat kokonaisuuksia, mihin yhdistyvät tanssin ja esiintymisen lisäksi visuaalisesti teokseen sopiva maailma, kuten puvut tai rekvisiitta. 
 
Tunti koostuu lämmittely-, venyttely- ja lihaskunto-osuuksista ja lattian poikki liikkuvista harjoitteista sekä varsinaisesta tanssisarjasta. Harjoitteilla kehitetään tanssissa hyödynnettäviä perustaitoja ja -tekniikkaa.
 
Alkeistunneilla harjoitellaan showtanssin perusliikkeitä ikäkaudelle sopivalla tasolla.
Keskitason ja edistyneiden tunneilla perustekniikkaharjoitteet ja tanssisarjat ovat vaativampia, oppilaiden tanssilliset taidot kehittyvät tasolta toiselle edetessä.

Tunnille tarvitset vaatteet, joissa on hyvä liikkua ja paljaat jalat. Opettaja voi myös tarvittaessa pyytää oppilaita pitämään sukat/tossut jalassa. Pitkät hiukset tulee olla tunnilla kiinni.
 
 

Tapiola 1
Tunti Päivä Aika Opettaja
EK Säihke (show) Nuoret KE 16:15-17:30
05.08.2019 - 22.12.2019
ANI EK-ryhmä
EK Säihke (show) Teinit KE 17:30-18:45
05.08.2019 - 22.12.2019
ANI EK-ryhmä
EK Säihke (show) Nuoret MA 16:45-18:15
05.08.2019 - 22.12.2019
SARK EK-ryhmä
DCA Dancers (show) Teinit MA 20:30-22:00
05.08.2019 - 22.12.2019
SARK EK-ryhmä
Show keskitaso 10v.+ Nuoret SU 12:00-13:00
05.08.2019 - 22.12.2019
VIL Ilmoittaudu
DCA Show Sparkle Nuoret SU 15:00-16:15
05.08.2019 - 22.12.2019
VIL EK-ryhmä
DCA Dancers (show) Teinit TI 19:15-20:30
05.08.2019 - 22.12.2019
SD EK-ryhmä
Show edistyneet 15v.+ Teinit TI 20:30-21:45
05.08.2019 - 22.12.2019
SD Ilmoittaudu
Tapiola 2
Tunti Päivä Aika Opettaja
DCA Show Dazzle Nuoret KE 16:30-17:30
05.08.2019 - 22.12.2019
NOP EK-ryhmä
DCA Show Dazzle Nuoret MA 20:15-21:30
05.08.2019 - 22.12.2019
NOP EK-ryhmä
Show perustaso 12v.+ Nuoret TI 15:30-16:30
05.08.2019 - 22.12.2019
SARK Ilmoittaudu
DCA Show & Disco Hiput Lapset TI 17:30-18:30
05.08.2019 - 22.12.2019
SARK EK-ryhmä
Show keskitaso/jatkotaso 11v.+ Nuoret TO 15:30-16:30
05.08.2019 - 22.12.2019
KA Ilmoittaudu
DCA Show & Disco Hiput Nuoret TO 16:30-17:30
05.08.2019 - 22.12.2019
KA EK-ryhmä
DCA Show Bubbles Nuoret TO 17:30-18:30
05.08.2019 - 22.12.2019
KA EK-ryhmä
Mankkaa
Tunti Päivä Aika Opettaja
Show jatkotaso 11v.+ Nuoret KE 15:00-16:00
05.08.2019 - 22.12.2019
KA Ilmoittaudu
Show jatkotaso 13v.+ Nuoret KE 19:15-20:15
05.08.2019 - 22.12.2019
SUVI Ilmoittaudu
Show keskitaso 12v.+ Nuoret PE 16:00-17:00
05.08.2019 - 22.12.2019
FH Ilmoittaudu
EK Mikrot (show) Nuoret TO 18:45-19:45
05.08.2019 - 22.12.2019
RII Ilmoittaudu
Helsinki 1
Tunti Päivä Aika Opettaja
Show perustaso 12v.+ Nuoret KE 15:30-16:30
05.08.2019 - 22.12.2019
NOK Ilmoittaudu
DCA Show Bubbles Nuoret KE 18:00-19:00
05.08.2019 - 22.12.2019
NOK EK-ryhmä
DCA Show Encore Nuoret LA 11:00-12:15
05.08.2019 - 22.12.2019
RII EK-ryhmä
Show keskitaso 12v.+ Nuoret MA 15:45-16:45
05.08.2019 - 22.12.2019
KRI Ilmoittaudu
Show keskitaso 15v.+ Teinit MA 16:45-17:45
05.08.2019 - 22.12.2019
KRI Ilmoittaudu
Show jatkotaso 17v.+ Teinit MA 17:45-18:45
05.08.2019 - 22.12.2019
KRI Ilmoittaudu
Show perustaso 15v.+ Teinit MA 18:45-19:45
05.08.2019 - 22.12.2019
KRI Ilmoittaudu
DCA Show Glory Teinit MA 20:45-22:00
05.08.2019 - 22.12.2019
KRI EK-ryhmä
Show alkeet 10v.+ Nuoret TI 15:30-16:30
05.08.2019 - 22.12.2019
KA Ilmoittaudu
EK Minit (show) Nuoret TI 16:30-17:30
05.08.2019 - 22.12.2019
KA EK-ryhmä
Show High Heels keskitaso (kaikenikäiset, 13v.+) Teinit TO 16:45-17:45
05.08.2019 - 22.12.2019
KT Ilmoittaudu
Helsinki 2
Tunti Päivä Aika Opettaja
DCA Show & Disco Hiput Nuoret LA 10:00-11:00
05.08.2019 - 22.12.2019
KA EK-ryhmä
EK Makrot (show) Nuoret LA 12:00-13:00
05.08.2019 - 22.12.2019
KA EK-ryhmä
Show avoin taso adults Aikuiset PE 18:00-19:00
05.08.2019 - 22.12.2019
KIK Ilmoittaudu
Show perustaso 12v.+ Nuoret TO 15:45-16:45
05.08.2019 - 22.12.2019
MIA Ilmoittaudu
Show jatkotaso 15v.+ Teinit TO 19:30-21:00
05.08.2019 - 22.12.2019
KT Ilmoittaudu
Helsinki 3
Tunti Päivä Aika Opettaja
Show keskitaso 14v.+ Teinit KE 19:15-20:15
05.08.2019 - 22.12.2019
TEL Ilmoittaudu
Show keskitaso 9-11v. Nuoret LA 13:00-14:00
05.08.2019 - 22.12.2019
KA Ilmoittaudu
Show keskitaso/jatkotaso 12v.+ Nuoret PE 16:30-17:30
05.08.2019 - 22.12.2019
KA Ilmoittaudu
Show 6-7v. Lapset TO 17:45-18:30
05.08.2019 - 22.12.2019
KT Ilmoittaudu
Show perustaso 7-9v. Lapset TO 18:30-19:30
05.08.2019 - 22.12.2019
KT Ilmoittaudu
Show alkeet adults Aikuiset TO 19:30-20:30
05.08.2019 - 22.12.2019
MIA Ilmoittaudu
Itis 1
Tunti Päivä Aika Opettaja
DCA Show Shine Nuoret KE 15:30-16:30
05.08.2019 - 22.12.2019
SARK EK-ryhmä
Show keskitaso 12v.+ Nuoret KE 16:30-17:30
05.08.2019 - 22.12.2019
SARK Täynnä
DCA Show Shimmer Nuoret LA 14:15-15:15
05.08.2019 - 22.12.2019
TEL EK-ryhmä
DCA Show Shimmer Nuoret MA 16:30-17:30
05.08.2019 - 22.12.2019
VIL EK-ryhmä
Show keskitaso 12v.+ Nuoret MA 17:30-18:30
05.08.2019 - 22.12.2019
VIL Ilmoittaudu
Show perustaso/keskitaso 15v.+ Teinit MA 18:30-19:30
05.08.2019 - 22.12.2019
VIL Ilmoittaudu
Show keskitaso 13v.+ Nuoret TI 16:00-17:15
05.08.2019 - 22.12.2019
KIK Ilmoittaudu
Show jatkotaso 15v.+ Teinit TI 17:15-18:30
05.08.2019 - 22.12.2019
KIK Ilmoittaudu
DCA Show Shine Nuoret TO 15:30-16:30
05.08.2019 - 22.12.2019
VIL EK-ryhmä
DCA Show Shimmer Teinit TO 16:30-17:45
05.08.2019 - 22.12.2019
VIL EK-ryhmä
Itis 2
Tunti Päivä Aika Opettaja
Show alkeet 8-10v. Lapset LA 13:00-14:00
05.08.2019 - 22.12.2019
ST Ilmoittaudu
Show alkeet 10v.+ Nuoret MA 15:45-16:45
05.08.2019 - 22.12.2019
ELSA Ilmoittaudu
Tapiolan koulu
Tunti Päivä Aika Opettaja
DCA Show Glory Teinit KE 19:15-20:30
05.08.2019 - 22.12.2019
RII EK-ryhmä
Tapiola 3
Tunti Päivä Aika Opettaja
Show perustaso 12v.+ Nuoret KE 15:30-16:30
05.08.2019 - 22.12.2019
NOP Ilmoittaudu
Show 8-10v. Lapset KE 17:30-18:30
05.08.2019 - 22.12.2019
NOP Ilmoittaudu
Show perustaso 10v.+ Nuoret KE 18:30-19:30
05.08.2019 - 22.12.2019
NOP Ilmoittaudu
Show keskitaso 15v.+ Teinit TO 16:30-17:30
05.08.2019 - 22.12.2019
NOP Ilmoittaudu
DCA Show Nuput (2011-2013 syntyneille lapsille) Lapset TO 19:15-20:00
05.09.2019 - 22.12.2019
KA EK-ryhmä
Tapiola 4
Tunti Päivä Aika Opettaja
EK Mikrot (show) Nuoret KE 16:00-17:00
05.08.2019 - 22.12.2019
KRI EK-ryhmä
DCA Show Glory Teinit KE 17:00-18:15
05.08.2019 - 22.12.2019
KRI EK-ryhmä
DCA Show Bubbles Nuoret LA 11:30-12:30
05.08.2019 - 22.12.2019
NOK EK-ryhmä
DCA Dancers (show) Teinit LA 14:15-16:00
05.08.2019 - 22.12.2019
YJ EK-ryhmä
DCA Show Sparkle Nuoret MA 16:15-17:30
05.08.2019 - 22.12.2019
MIA EK-ryhmä
Show keskitaso adults Aikuiset MA 20:30-21:45
05.08.2019 - 22.12.2019
MIA Ilmoittaudu
DCA Show Dazzle Nuoret PE 17:30-18:30
05.08.2019 - 22.12.2019
MIA EK-ryhmä
EK Minit (show) Nuoret PE 18:30-19:30
05.08.2019 - 22.12.2019
MIA EK-ryhmä
DCA Show Sparkle Nuoret TI 16:30-17:30
05.08.2019 - 22.12.2019
VIL EK-ryhmä
Show keskitaso adults Aikuiset TI 20:30-21:30
05.08.2019 - 22.12.2019
KIK Ilmoittaudu
EK Makrot (show) Nuoret TO 17:30-18:30
05.08.2019 - 22.12.2019
SARK EK-ryhmä
<< Takaisin