
Tanssikoulu DCA
HUOM!
Yasmin Janatuinen (YJ)

Yasmin "Yassu" on monipuolinen tanssija ja aloitti tanssiuransa jo 2-vuotiaana. Kisoihin hän on osallistunut jo vuodesta 2006 saakka. Yassu on osallistunut Performing Arts ja Street lajeissa SM- ja MM-kisoihin ja on pärjännyt erittäin hyvin molemmissa. Hän on myös esiintynyt erilaisissa tilaisuuksissa ja tapahtumissa. Hän pääsi Erikoiskoulutus (EK) -ryhmään vuonna 2008 ja tanssii nykyään myös DCA Loiste ryhmässä suorittaen taiteen perusopetuksen tanssin laajaa oppimäärää (LOPS). Hän valmistuu LOPSista kahden vuoden kuluttua.
Yassu aloitti pienestä pitäen show- ja hiphop tunneilla, mutta ajan myötä on siirtynyt useampaan eri tanssityyliin. Harrastuslajeihin kuuluu muunmuassa showtanssi, hip hop, baletti ja nykytanssi. Muitakin lajeja on tultu kokeiltua.
Yassu on positiivinen, kannustava ja energinen tanssija, joka haluaa jakaa sen myös oppilaille. Yassun tavoitteena on saada oppilaat nauttimaan tunneista ja opettaa uusia asioita oppilaille. Hän odottaa innolla opettamista!