Street SM 2012

Huikea fiilis ja taso viikonloppuna järjestetyissä Street SM 2012 kilpailuissa!

 

Tampereella tanssituissa Street-tanssin SM-kilpailussa tanssikoulu DCA:n katutanssijoiden ja opettajien menestys käänsi päät, taas tänäkin vuonna. Mestaruuksia sateli lähes jokaisessa sarjassa ja kaikissa ikäryhmissä. Menestyksen takana ovat erinomaiset koreografit ja tanssijoiden monipuolisuus.

Jutta Jalosen ja Lasse Hyttisen luotsaamassa DCA Street Crew muodostelmaryhmässä tanssivat ammattitanssijat ja kokeneet taiturit. Tekniikka ja ilmaisu oli yksityiskohtaisen harkittua ja yllätyksellistä. Hiphoppia voi todellakin ilmentää monella tavalla! Showcase DCA:n poikaryhmä NewStyleBusters (kor. Lasse Hyttinen) pääsi nuoresta iästään huolimatta pronssille vakuuttavalla esityksellään. Tanssin riemu ja mahtava yhteishenki välittyivät lahjakkaista lapsiryhmistä, joiden taito ja yhteen hiileen puhaltaminen on paljolti opettajien Jutta Jalosen, Lasse Hyttisen, Sanna Nazimovin, Niko Haikalan ja Heikki Hautajoen ansiota.

Reilu, iloinen ja kaveria kannustava -hiphopmeininki luodaan pienestä pitäen jo tanssitunneilla ja tämä todellakin loisti pienten taitureiden silmistä ja kotiin tultiinkin mitalit kaulassa, kaikissa kilpailusarjoissa! Yhteensä DCA saavutti 11 kultaa, 3 hopeaa ja 6 pronssia.

 

Lasten sarjat:

soolo tytöt: Yasmin Janatuinen 1.sija, Freja Teijonsalo 5. sija (kor. Jutta Jalonen), Fanny Malin 6. sija (kor. Jutta Jalonen), Meeri Majaniemi 7. sija (kor. Jutta Jalonen)

soolo pojat: Kasperi Virta 1. sija (kor. Jutta Jalonen), Eemi Snicker 7.sija (kor. Jutta Jalonen) Nooa Kling 8. sija (kor. Heidi Hartzell)

duo: Viivi Ihalainen ja Siivi Saukkola 3.sija (kor. Sanna Nazimov), Matias Vuorinen ja Remi Svorc 5.sija (kor. Sanna Nazimov) Freja Teijonsalo ja Fanny Malin 6. sija (kor. Jutta Jalonen), Ines Viinikkala ja Philippa Viinikkala 8. sija (kor Jutta Jalonen, Filip Rönnblad ja Tom Stenvall 10. sija (kor Jutta Jalonen)

pienryhmä:

DCA kundit 1. sija pienryhmä Nooa Kling, Remi Svorc, Filip Rönnblad, Eemi Snicker, Tom Stenvall, Kasperi Virta, Matias Vuorinen ( kor. Jutta Jalonen)

DCA Kids 3.sija pienryhmä Viivi Ihalainen, Ia Koivisto, Karla Kinnunen, Lilja, Parikka, Siivi Saukkola, Ines Viinikkala, Philippa Viinikkala (kor. Sanna Nazimov)

muodostelma:

DCA Kids 3. sija (kor. Heikki Hautajoki)

 

Junioreiden sarjat:

soolo pojat: Alex Komulainen 2. sija (kor. Lasse Hyttinen), Matias Parkkinen 4.sija (kor. Lasse Hyttinen), Emil Tiukkanen 6.sija (kor. Lasse Hyttinen)

soolo tytöt: Emma Kolehmainen 14. sija

duo: Niila Rönkä ja Oscar Komulainen 1.sija (kor. Lasse Hyttinen), Alex Komulainen ja Emil Tiukkanen 3.sija (kor. Lasse Hyttinen), Oona Aallos ja Nella Koski (kor. Sanna Nazimov), Anna Shunli Song ja Elina Yli-Jaskari 15.sija (kor. Taru Miettinen)

pienryhmä:

Supa6 1. sija Keren Amir, Susanne Hienonen, Yasmin Janatuinen, Matias Parkkinen, Emma Kolehmainen, Charleya Williams-Lappi (kor Sanna Nasimov ja Lasse Hyttinen)

HC Äijät 4. sija Oona Aallos, Essi Järvelä, Mia Ihamuotila, Nella Koski, Ella Killinen, Kia Komulainen, Inca Siitonen (kor. Sanna Nazimov ja Niko Haikala)

muodostelma:

DCA Street Juniors 2. sija (kor Lasse Hyttinen ja Sanna Nazimov)

 

Aikuisten sarjat:

soolo naiset: Heidi Hartzell 1.sija, Haza Hajipoori 10 sija, Pauliina Latva 20. sija, Rosa Kivimäki 28. sija, Nelli Puukko 39. sija.

duo: Rosa Arkiomaa ja Olivia Bollman 21.sija (kor. Lasse Hyttinen,) Henna Niemi ja Tanja Aittoniemi 39.sija (kor. Lasse Hyttinen)

pienryhmä:

DCA New Kids on the Block 21. sija (Anniina Jääskeläinen)

showcase:

VoGuenon 2.sija (kor. Venla Vuorio, Heikki Hautajoki, Henri Sarajärvi, Sari Marin, Anne Pihlström)

NewStyleBusters 3.sija Alex Komulainen, Oskar Komulainen, Niila Rönkä, Emil Tiukkanen, Antti Vehmanen (kor. Lasse Hyttinen)

IVogueU 5. sija Ama Kyei , Anneli Kanninen, Roza Ahmad, Eveliina Hanski, Jenni Witikkala, Emilia Lahti (kor. Virpi Kurki)

Voguing Vamps 18. sija Raija Vuorinen, Niina Turunen, Jonna Sjögrén, Krista-Lucia Johansson, Riitta Rönkä, Saila Päivärinta, Patricia Lacon-Siitonen (kor. Virpi Vuorio)

muodostelma:

DCA Street Crew 1. sija (kor. Lasse Hyttinen ja Jutta Jalonen)

 

Popping Battle 1 vs 1 : Sami Pajari 1.sija

Hiphop Battle 1 vs 1: Linda Ilves 1.sija, Heidi Hartzell 5. sija

Hiphop Battle 2 vs 2: Linda Ilves ja Sandra Itäinen 1. sija, Sanna Nazimov ja Heidi Hartzell 5. sija

Locking Battle 1 vs 1: Teemu Korjuslommi 3.sija

House Battle 1 vs 1: Heidi Harzell 5. sija

<< Takaisin