INTENSIIVIRYHMÄT

Harjoittelu alkaa elokuussa ja päättyy kesäkuussa. Lukuvuodessa on yhteensä 41 opetusviikkoa. 

EK-ryhmät saavat lukuvuoden aikana henkilökohtaisen palautteen kirjallisena, sekä suullisena.  Intensiiviryhmät saavat palautteen suullisena palautekeskustelussa.

Pyrimme tukemaan jokaisen ryhmän ryhmäytymistä tekemällä myös tanssisalin ulkopuolella asioita. Tavoitteena on osallistua ryhmän kanssa ainakin kerran ryhmähenkeä kohottaviin tilaisuuksiin ja osallistua matalan kynnyksen taidetapahtumiin alueella. 

Kaikille ryhmille, on tarjolla asiantuntijaluentoja 1-2kpl opettajien valitsemasta (palautuminen, ravinto, fysiikkaharjoittelu, psyykkinen valmennus) aiheesta , näihin voivat osallistua myös vanhemmat.

Kussakin ryhmässä on määritelty tietyt tapahtumat, joihin osallistutaan kauden aikana. Tämän lisäksi opettajat saattavat ehdottaa ryhmälle lisätapahtumia, joihin osallistuminen päätetään yhdessä ryhmän kanssa.

Tanssikoulu Dca:n erikoiskoulutusryhmät (Ek ja Intensiivi) suorittavat kaikki taiteen perusopetuksen tanssin laajan oppimäärän mukaisia opintoja. Lisäksi jokaisella ryhmällä on  koulutusohjelmiin liittyviä muita pakollisia tanssitunteja kausikohtaisten tavoitteiden ja erityisten laji- ja tuntivaatimusten mukaisesti.  

Laajan oppimäärän opinnot jakautuvat perusopintoihin (perusopinnot 1, perusopinnot 2, perusopinnot 3) ja syventäviin opintoihin (syventävät opinnot 1 ja 2). Perusopinnot kestävät pääsääntöisesti 6 vuotta ja syventävät opinnot 4 vuotta. Syventävien opintojen lopuksi oppilas valmistaa lopputyön. Laajassa oppimäärässä oppilaat saavat perusopintojen jälkeen perusopintojen todistuksen ja syventävien opintojen jälkeen taiteen perusopetuksen tanssin laajan oppimäärän päättötodistuksen.

INTENSIIVIRYHMÄT KAUDELLA 2021-2022

DCA Disco & Show Hiput (2010-2012 syntyneet)

  • Maanantai 16:30-17:30 Tapiola, Sara-Sofia Sarkkinen-Rintala
  • Torstai 16:30-17:30 Tapiola, Vera Seppälä
  • Perjantai 15:30-16:30 Helsinki, Katri Miettinen

Sisältää tapahtumateoksen + tapahtuman osallistumismaksun

3 x 60 min

210€ x 8

DCA Show Shine  (2008-2009 syntyneet)         

  • Tiistai 19:00-20:00 Herttoniemi, Mia Ihamuotila 
  • Perjantai 15:15-16:15 Herttoniemi, Yasmin Janatuinen 

Sisältää tapahtumateoksen + tapahtuman osallistumismaksun Sisältää 2 x workshop

2x60min 170€ X 8

DCA Show Shimmer (2006-2008 syntyneet)

  • Tiistai 16:30-17:30 Helsinki, Katri Miettinen
  • Keskiviikko 19:15-20:15 Herttoniemi, Vera Seppälä
  • Torstai 18:00-19:00 Helsinki, Kiira Kilpiö 

Sisältää tapahtumateoksen + tapahtuman osallistumismaksun

3x 60min 210€ x 8

DCA Show Fusion (2006-2009 syntyneet)

  • Tiistai 17:15-18:15 Tapiola, Kiira Kilpiö 
  • Perjantai 17:30-18:30 Tapiola, Riina Husgafvel 
  • Lauantai 13:30-14:30 Tapiola, Ksenia Malkova

Sisältää tapahtumateoksen + tapahtuman osallistumismaksun

3 x 60min 210€ x 8

DCA Show Sparkle (2006-2007 syntyneet)   

  • Keskiviikko 18:00-19:00 Tapiola, Soile Puumalainen
  • Perjantai 19:30-20:30 Tapiola, Lia Pelttari
  • Lauantai 13:00-14:00 Helsinki, Soile Puumalainen

Sisältää tapahtumateoksen + tapahtuman osallistumismaksun Henkilökohtainen mahdollisuus varata salia omaan harjoitteluun

3 x 60 + 1 itsevalittava tunti 240€ x 8

DCA Show Glory (2005 ja sitä ennen syntyneet) 

  • Maanantai 19:30-20:45 Helsinki, Henri Sarajärvi
  • Tiistai 18:15-19:15 Helsinki, Sara Dahl
  • Perjantai 18:30-19:45 Tapiola, Riina Husgafvel 

Sisältää tapahtumateoksen + tapahtuman osallistumismaksun Henkilökohtainen mahdollisuus varata salia omaan harjoitteluun

1x75min+ 2 x60min 220€ x 8