SHOWTANSSIN EK-RYHMÄT

Harjoittelu alkaa elokuussa ja päättyy kesäkuussa. Lukuvuodessa on yhteensä 41 opetusviikkoa.

EK-ryhmät saavat lukuvuoden aikana henkilökohtaisen palautteen kirjallisena, sekä suullisena. 

Pyrimme tukemaan jokaisen ryhmän ryhmäytymistä tekemällä myös tanssisalin ulkopuolella asioita. Tavoitteena on osallistua ryhmän kanssa ainakin kerran ryhmähenkeä kohottaviin tilaisuuksiin ja osallistua matalan kynnyksen taidetapahtumiin alueella. 

Kaikille ryhmille, on tarjolla asiantuntijaluentoja 1-2kpl opettajien valitsemasta (palautuminen, ravinto, fysiikkaharjoittelu, psyykkinen valmennus) aiheesta , näihin voivat osallistua myös vanhemmat.

Kussakin ryhmässä on määritelty tietyt tapahtumat, joihin osallistutaan kauden aikana. Tämän lisäksi opettajat saattavat ehdottaa ryhmälle lisätapahtumia, joihin osallistuminen päätetään yhdessä ryhmän kanssa.

Tanssikoulu Dca:n erikoiskoulutusryhmät (Ek ja Intensiivi) suorittavat kaikki taiteen perusopetuksen tanssin laajan oppimäärän mukaisia opintoja. Lisäksi jokaisella ryhmällä on  koulutusohjelmiin liittyviä muita pakollisia tanssitunteja kausikohtaisten tavoitteiden ja erityisten laji- ja tuntivaatimusten mukaisesti.  

Laajan oppimäärän opinnot jakautuvat perusopintoihin (perusopinnot 1, perusopinnot 2, perusopinnot 3) ja syventäviin opintoihin (syventävät opinnot 1 ja 2). Perusopinnot kestävät pääsääntöisesti 6 vuotta ja syventävät opinnot 4 vuotta. Syventävien opintojen lopuksi oppilas valmistaa lopputyön. Laajassa oppimäärässä oppilaat saavat perusopintojen jälkeen perusopintojen todistuksen ja syventävien opintojen jälkeen taiteen perusopetuksen tanssin laajan oppimäärän päättötodistuksen.


SHOWTANSSIN EK-RYHMÄT

SHOWTANSSIN EK-ryhmät kaudelle 2021-2022

DCA EK MINIT  (2012-2014 syntyneet)   

  • Keskiviikko klo 16:00-17:00 Tapiola, show, Soile Puumalainen
  • Perjantai klo 15:30-16:30 Tapiola, baletti, Riina Husgafvel 
  • Lauantai klo 10:00-11:00 Helsinki, show, Soile Puumalainen

Sisältää tapahtumateoksen + tapahtuman osallistumisesta Sisältää 2 x Workshop

3 x 60min 220€ x 8

DCA EK MIKROT  (2010-2012 syntyneet)    

  • Maanantai klo 18:00-19:00 Tapiola, baletti, Katja Putkonen
  • Tiistai klo 16:00-17:00 Tapiola, show, Krista Saarela
  • Keskiviikko klo 18:15-19:15, Helsinki, show, Riina Husgafvel
  • Lauantai klo 12:30-13:30 Tapiola, show, Lia Pelttari 

Sisältää tapahtumateoksen + tapahtuman osallistumisesta

4 x60 + 1 omavalintainen tunti 260€ x 8  

DCA EK SÄIHKEET (2008-2009 syntyneet)  

  • Maanantai klo 16:30-17:30 Helsinki, show, Krista Saarela
  • Keskiviikko klo 16:00-17:00 Tapiola, show, Anitra Ahtola
  •  Perjantai klo 16:30-17:30 Tapiola, baletti, Riina Husgafvel
  •  Lauantai klo 11:00-12:00 Helsinki, show, Soile Puumalainen

Henkilökohtainen mahdollisuus varata salia omaan harjoitteluun Sisältää tapahtumateoksen + tapahtuman osallistumisesta

4x60min +1 omavalintainen tunti 260€ x 8 

DCA EK LOISTEET  (2006-2007 syntyneet)

  • Maanantai klo 17:30-18:30 Helsinki, show, Henri Sarajärvi
  • Keskiviikko klo 17:00-18:15 Tapiola, show, Anitra Ahtola 
  • Perjantai klo 16:30-17:30 Tapiola, baletti, Soile Puumalainen
  • Lauantai klo 13:00-14:00 Tapiola , show, Yasmin Janatuinen

Sisältää tapahtumateoksen + tapahtuman osallistumismaksun Sisältää 2x workshop

3x60min +75min+ 1 itse valittava 285€ x 8

DCA EK DANCERS  1 (2005 ja sitä ennen syntyneet)                  

  • Maanantai klo 19:00-20:15 Helsinki, show, Krista Saarela
  • Tiistai klo 19:15-20:30 Helsinki, show, Sara Dahl 
  • Perjantai klo 18:30-19:45 Tapiola, tekniikka/show, Soile Puumalainen 

Henkilökohtainen mahdollisuus varata salia omaan harjoitteluun Sisältää tapahtumateoksen, joka on yhteistyön musikaaliesityksessä sekä siihen liittyvät workshopit

3 x 75min + 1 itse valittava tunti 250€ x 8

DCA EK DANCERS  2 (2005 ja sitä ennen syntyneet)                 

  • Tiistai klo 16:45-18:00 Tapiola, tekniikka/show, Anitra Ahtola 
  • Tiistai klo 19:15-20:30 Tapiola, show, Krista Saarela 
  • Lauantai klo 15:00-16:15 Tapiola, show, Yasmin Janatuinen

Henkilökohtainen mahdollisuus varata salia omaan harjoitteluun Sisältää tapahtumateoksen, joka on yhteistyö musikaaliesityksessä sekä siihen liittyvät workshopit

3 x 75min + 1 itse valittava tunti 250€ x 8